Chcesz tak żyć, widzieć tylko czubek swego fiuta? nie?

Temat: antycholinergiczne działania
Znalazłam trochę wiadomości na ten temat. I serdeczne podziękowania dla dr Czyża za potwierdzenie dobrego kierunku poszukiwań odpowiedzi

Szukałam odpowiedzi na pyt. dotyczące wpływu leków (ZAWIERAJĄCYCH TOLTERODYNĘ, OKSYBUTYNINĘ - detrusitol, ditropan, driptan) na pamięć, koncentrację, funkcje poznawcze u dziecka.

Jeśli komuś to pomoże to super.


Trochę medycznych określeń (warto je poznać)

Leczenie nadreaktywności pęcherza polega na podawaniu preparatów ograniczających nadmierne skurcze pęcherza. W tym celu stosuje się leki antycholinergiczne i spazmolityczne, rozkurczające mięśnie gładkie. PODAJE SIĘ LEKI BLOKUJĄCE ACETYLOCHOLINY odpowiedzialne w pęcherzu moczowym za skurcze. Są to inaczej:
cholinolityki, antycholinergiki; parasympatykolityki; substancje o działaniu cholinolitycznym (antycholinergicznym); antagoniści receptorów muskarynowych. To substancje wykazujące działanie przeciwne do acetylocholiny. Wspólną cechą wszystkich cholinolityków jest blokowanie (działanie antagonistyczne) na receptory muskarynowe.


Jakie mają znaczenie acetycholiny?
Odp.: w chorobach takich jak Alzheimer, Parkinson przywraca się ich prawidłowe działania. Podaje się leki, które zapobiegają rozkładowi acetycholin w mózgu. Acetycholina jest neuroprzekaźnikiem (związek chemiczny, który umożliwia komórkom nerwowym wzajemne komunikowanie się). Dzięki temu przywraca się lub usprawnia pamięć, koncentrację, prawidłowe funkcje poznawcze.

Działanie na receptory muskarynowe?
Mamy kilka receptorów (M1, M2, M3, M4 i M5, M6). Mają różne funkcje a poprzez leki je blokujemy.
------------------
LEK Selektywność Czas półtrwania Dawkowanie
Oksybutynina M2, M3 3-4 godzin 2.5-15mg
Tolterodyna nieselektywny 3-6 godzin 2-4mg
Fesoterodyna nieselektywny 7 godzin 4-8mg
Darifenacyna M3 12 godzin 10-15mg
Solifenacyna M2, M3 52 godziny 5-10mg
----------------------

Nieselektywny = działanie nie wybiórcze, nie ma określonych receptorów na które działa lek.

Tolterodyna blokuje m.in. M1
• receptor M1 - znajduje się głównie w komórkach ośrodkowego układu nerwowego a także neuronach obwodowego układu nerwowego i komórkach okładzinowych żołądka
czyli dzialanie tolterodyny na M1:
blokada w zwojach układu autonomicznego i hamowanie ośrodkowego układu nerwowego (przypuszczalny wpływ na procesy zapamiętywania)

leki-informacje.pl
wikipedia.pl

Wnioski:
Lek wykazuje działanie antycholinergiczne (przeciwcholinergiczne Ach), dlatego powszechnym efektem ubocznym jest senność wraz z nadmiernym uspokojeniem, obniżeniem sprawności ruchowej, suchością w ustach i gardle, zaczerwienieniem skóry, szybkim i nieregularnym biciem serca, rozmazaną wizją (brak akomodacji oka), światłowstrętem (fotofobia), kłopotami z oddawaniem moczu, zaparciami, trudnościami ze skupieniem uwagi, utratą pamięci krótkotrwałej, dezorientacją.

Blokowanie receptora muskarynowego (cholinergiczny M) wywołuje działania niepożądane (objawy atropinowe: suchość w ustach, zamazane widzenie, zaburzenia akomodacji, zaparcia, retencja moczu, zaburzenia świadomości), wpływa na pamięć.

Dla procesów nauczania, przyswajania wiedzy ma towszystko znaczenie.
Niestety nie wiem nic na temat jakichś badań wybranych osób, szczególnie dzieci.

Ze swej strony moge podać co zauważam u swojego dziecka po rocznym stosowaniu tolterodyny:
To co obserwujemy u córki (co przyjmowaliśmy za coś naturalnego, taką "urodę" naszej pociechy, ale na tle grupy jest wg nauczyciela niepokojące)

-problemy z powtórzeniem poleceń, dopiero co wypowiadanych
-bardzo krótka koncentracja, skupienie (do 5 lub 10 min)
-nieumiejętność opowiadania krótkich historyjek, zaczyna i tak jakby zapominała co przed chwilą powiedziała (brak umiejętności kontynuowania)
-problem z doborem słów
-powtarzanie informacji córce dla lepszego zrozumienia treści
-szybka męczliwość w pracy nad jedną czynnością
-zapominalska
-ciągle jest poobijana (siniaki), jakby wpadała na przedmioty (akomodacja oka?)
Źródło: uronef.pl/Forum/viewtopic.php?t=6513